Pınar İlkkaracan Dunlop Ödülü’nün Sahibi

Sevgili Pınar’ı TÜKD Olarak gönülden kutluyoruz. Onun yaptığı çalışmalar hepimiz için yol gösterici oldu. Bu ödül de onun başarılarının bizi bir kez daha onurlandırmasına sebep oldu.

Teşekkür ediyor ve yeni ödüller diliyoruz.

Dayanışma ile

Tükd Genel Başkanı
Prof.Dr.Gaye Erbatur

pinar-ilkkaracan-turkey-two

Uluslararası Kadınların Sağlığı Koalisyonu (International Women’s Health Coalition – IWHC) tarafından kadın ve kız çocukları için sağlıklı ve güvenli toplumlar kurma konusunda çalışan cesur kadınları desteklemek için verilen Joan B. Dunlop Ödülü, Pınar İlkkaracan’a 3 Kasım 2015’te New York’ta yapılan IWHC Gala’da sunuldu. İlkkaracan 30 yıldır kadın hakları ve eşitliğin sağlanmasına yönelik Türkiye ve dünyada yaptığı çalışmalar nedeniyle bu ödülü almaya hak kazandı.

Ödül, 2013 yılından beri IWHC’nin ilk başkanı Joan B. Dunlop’un anısına dünyada zor koşullarda yaşayan kadın ve kız çocuklarının sağlığı ve haklarını iyileştirmek için çalışan aktivistlere veriliyor. Ödüle daha önce layık görülen isimler arasında, Nijeryalı aktivist Adenike Esiet ve Endonezyalı aktivist Ninuk Widyantoro bulunuyor.

Ödülü takdim eden IWHC Başkanı Françoise Girard “Pınar İlkkaracan Türkiye ve dünyada kadınlar ve kız çocuklarının insan hakları için gerçek bir hak savunucusudur” dedi. “Onun vizyonu, stratejik faaliyetleri ve kararlılığı Türkiye’de yasaları dönüştürerek milyonlarca kadına faydalı oldu. Uluslararası Kadınların Sağlığı Koalisyonu cesareti, doğruluğu ve tutkusu sebebi ile Pınar’la kadın hakları için küresel mücadelede işbirliği yapmaktan mutluluk duymaktadır.”

Ödülü kabul eden İlkkaracan, “Kadınların insan hakları için kazandığımız pek çok reformun saldırı altında olduğu bir zamanda bu ödül benim için çok özel. Bu bizim için Türkiye’deki mevcut zorluklara rağmen son 20 yılda kadınların haklarının ne kadar çok geliştiğine dair bir hatırlatma. Herkes için toplumsal cinsiyet eşitliği ve cinsel ve doğurganlık hakları için mücadeleye devam edeceğiz.

Pınar İlkkaracan hakkında: 30 yılı aşkın süredir kadının insan hakları konusunda birçok sivil toplum örgütünün ve platformun kurucusudur. Kadının İnsan Hakları – Yeni Çözümler Derneği’nin kurucu başkanı olan Pınar İlkkaracan, aynı zamanda dernekte uygulanmakta olan Kadının İnsan Hakları Eğitim Programı’nın (KİHEP) da geliştiricisidir. Müslüman Toplumlarda Cinsel ve Bedensel Hakları Koalisyonu’nun (Sexual and Bodily Rights in Muslim Societies) da kurucularından olan Pınar İlkkaracan, 2007 yılında da Gruber Vakfı’nın Uluslararası Kadın Hakları Ödülü’nün sahibi olmuştur. İlkkaracan İngilizce ve Arapça’ya da çevrilmiş olan Müslüman Toplumlarda Kadın ve Cinsellik kitabı’nın editörü, KİHEP Eğitici El Kitabı, Orta Doğu’da Cinselliğin Yapısökümü, ve Sıcak Yuva Masalı: Aile içi Şiddet ve Cinsel Taciz kitaplarının yazarlarındandır. İlkkaracan ayrıca kadının insan hakları, yasal reformlar, kadına karşı şiddet, cinsel şiddet, seks işçiliği, cinsellik ve cinsel ve doğurganlık hakları konusunda sayısız makalenin de yazarıdır.

Kadının İnsan Hakları-Yeni Çözümler Derneği hakkında: Türkiye’de ve uluslararası düzeyde kadının insan haklarını, eşitliği ve ayrımcılığın ortadan kaldırılmasını savunan bağımsız bir kadın sivil toplum örgütüdür. 1993 yılında kurulan dernek, çalışmaları ve programlarıyla toplumsal cinsiyet eşitliği ve toplumsal adalet alanlarındaki ilerlemelere yaptığı katkılar nedeniyle 1999 yılında Uluslararası Kadın Kalkınma Örgütü’nün (AWID) Öncü Çözümler Ödülü’nü almıştır. 2007 yılında, Türkiye ve diğer Müslüman ülkelerde yaşayan kadınları bir araya getirerek oluşturduğu koalisyon ile onları cinsel, bedensel ve doğurganlık hakları konusunda bilinçlendirmesi; yine başta Türkiye’de olmak üzere kadının insan haklarının yasalarca korunması ve böylece eşitliğin sağlanması için yasal reformların gerçekleştirilmesi yönündeki çalışmaları nedeniyle Gruber Vakfı Uluslararası Kadın Hakları Ödülü’ne layık görülmüştür. Ayrıca, 2005 yılından bu yana Birleşmiş Milletler’in (BM) Ekonomik ve Sosyal Konseyi (ECOSOC) özel STK danışmanlık statüsüne sahiptir.

Joan B. Dunlop Ödülü Hakkında: Uluslararası Kadınların Sağlığı Koalisyonu (IWHC), Joan B. Dunlop Ödülü’nü ilk başkanının onuruna oluşturmuştur. Karizmatik ve cesaretli bir lider olan Joan Dunlop, 1984’ten 1998’e kadar başkan olduğu sürede IWHC’nin çalışma alanlarını genişletti ve küresel politikaların geliştirilmesindeki rolünü belirledi. Joan’ın olağanüstü mirasını onurlandırmak için, ödül her yıl gelişmekte olan ülkelerde kadınların ve kız çocuklarının cinsel ve doğurganlık sağlığı ve haklarını geliştirmeye çalışan ödüle layık aktivistlere veriliyor.