23 Haziran 2019 İBB Seçim Açıklaması

23 Haziran 2019 İBB Seçim Açıklaması
Kadın hakları ve özgürlükleri için mücadele eden TÜKD bu amaçlarla kurulduğu1949 yılından beri Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı demokratik ve laik bir düzen içinde yapılandırılmış ve bu zemin üzerinde kadın hakları mücadelesine ve çalışmalarına devam etmiştir.
Dernek tüzüğümüzün 2 maddesi 1.a) maddesinde amaçlarımız ‘Dernek, Atatürk İlke ve Devrimleri’ni benimseyen üniversite mezunu ve yaşamın her alanında yüksek ahlak ilkelerine bağlı, insan haklarını eşit bireyler olarak kullanabilen kadınların, toplumda, çağdaş yaşam ve laik düzen etrafında bütünleşmeyi sağlamaları; insanlar arasında, dostluk, ortak çalışma ve yardımlaşma ile kadını her alanda güçlü ve eşit konumda kılarak ülke kalkınmasına katkıda bulunmaları ve Türk kadınını yurtiçi ve yurtdışında en iyi şekilde temsil etmeleri amacıyla kurulmuştur.’ şeklinde belirlenmiştir. Atatürk ilke ve devrimlerini benimseyen ve yaşamın her alanında yüksek ahlak ilkelerine bağlı üniversiteli kadın üyeler olarak nerede durduğumuz çok açık ve nettir.
1200 üyeyi aşan derneğimizde birçok arkadaşımız demokratik zemin üzerinde hukuksal mücadelelerine devam etmektedir. Nitekim TÜKD üyelerinin de içinde yer aldığı 49 Baro ortak basın açıklaması yapmıştır. Aynı şekilde hukuksal mücadeleye devam eden üyelerimiz arasında Kocaeli Baro Başkanımız, İstanbul Barosu Başkan yardımcısı ve Bursa Barosu genel sekreteri ve birçok arkadaşımız demokratik yollardan mücadele etmeye devam etmektedir.
Demokrasi, öncelikle halkın iradesi ile şekillenen seçim sonuçlarına saygı duymakla başlar. TÜKD GMYK olarak hep birlikte içinde bulunulan sürecin sorumluluğunun bilincinde olarak 23 haziran seçimlerinin, İstanbul ve Ülke genelinde sağduyuyla ve demokratik kurallara uygun bir şekilde sonuçlanmasını diliyoruz.
Saygılarımızla
Hülya Yüksel
Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği
Genel Başkanı