İKKB Basın Duyurusu

Üniversitelerde toplumsal cinsiyet eşitliği dersinin zorunlu ders olarak müfredata girmesinin planlanması önemli bir adımdır.
Ancak YETERLI DEĞILDIR.
Ülkemizde kadına yönelik ayrımcılıkların kaldırılması ve şiddetin önlenmesi için öncelikle eğitim yoluyla zihniyet değişikliğinin sağlanmasına ihtiyaç vardır. Bilindiği gibi, aile içi şiddeti görerek yetişen çocuklar şiddet uygulamaya eğilimli olmaktadırlar.
Şiddetin yaygın olduğu dikkate alındığında, ailede önlenmesi mümkün olamayan bu soruna, eğitimin ilk aşamasından başlayarak zihniyet değişimi sağlayarak son verilebilmesi mümkündür.

Erkekler Dijital Dünyada Kadına Şiddet Uyguluyor

Fotoğraf çek, yolla… Bakalım söylediğin yerde misin? Genç kadınların “sevgi emaresi” gibi gördüğü bu tip zorlamalar, aslında şiddetin bir parçası

Son 10 yılda kadınlara yönelik artan şiddet biçiminin adı, dijital şiddet. Uzman psikolog Feride Güneri, sorunun sadece sosyal ağlardaki ısrarlı takipten ibaret olmadığını söylüyor.

“Dijital ortam, erkeklerin kadınları kolaylıkla kontrol edebileceği bir platform. En başta cep telefonlarıyla kadınların 7/24 denetlenmesi söz konusu; nerdesin, kiminlesin, kiminle konuştun, mesajlarıma cevap verdin vermedin, konum bildir, sürekli bir takip var.”