TÜKD 2019-22 Çalışma Dönemi Açılış Toplantısı Basın Bildirisi

TÜRK ÜNİVERSİTELİ KADINLAR DERNEĞİ
2019-22 DÖNEMİ TOPLANTI AÇILIŞI BASIN BİLDİRİSİ

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği (TÜKD), 13 Nisan 2019 tarihinde düzenlenen Olağan Genel Kurul ile  27.Dönem yeni Genel başkanı olarak Matematik Yüksek Mühendisi Hülya Yüksel’i seçmiş bulunuyor. Son iki dönem başkanlık yapan Prof. Dr. Gaye Erbatur’dan görevi devralarak   2019 – 2022 dönemi için Genel Başkanlık görevini üstlenen Yeni Dönem Başkanı Hülya Yüksel; İstanbul Teknik Üniversitesi Matematik  Mühendisliğinden mezun olduktan sonra ABD’de Bilgisayar Bilimleri alanında yüksek lisans yapmıştır. Meslek yaşamına telekomünikasyon sektöründe yazılım mühendisi olarak başlayan Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Genel Başkanı Hülya Yüksel profesyonel yaşamına telekomünikasyon ve enerji alanlarında üst düzey yönetici  olarak devam etmiştir.
Genel Merkez Yönetim Kurulu ilk toplantısında görev dağılımı yaparak,

2.Başkanlarını; Prof.Dr. Gönül Balkır, Av. Şerife Özdemir, Meral Güler olarak,

Genel Sayman ve Yardımcısını; Berin Önürmen ve Aynur Saraç olarak,

Genel Sekreter ve Yardımcısını; Av. Hüsniye Altın Yeşil ve Prof.Dr. Nilgün Okay olarak,

Yönetim Kurulu Üyeleri ise ; Prof.Dr. Fatma Sırmatel, Prof.Dr. Fulya Sarvan ve Ezgi Yetkiner olarak seçmiştir.

19 Mayıs 1919’daki kurtuluş ve kuruluş başlangıcından Türkiye Cumhuriyetine, TAM 100 YIL

Türkiye Cumhuriyetinin kurtuluş ve kuruluşunun ilk adımı olan 19 Mayıs 2019 tarihinden tam 100 yıl sonra 19 Mayıs 2019 tarihinde, Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyoruz.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün İstanbul’dan yola çıkarak,19 Mayıs 1919 ‘da Samsun’a ayak basması, Türk Ulusunun kurtuluşunun mücadelesinin başladığı gündür. Cumhuriyet tarihimizin en önemli köşe taşları arasında yer alan; 19 Mayıs 1919 tarihi, Atatürk’ün attığı bu adımlarla başlayan ve Türkiye Cumhuriyetine kadar gelen sürecin başlangıcıdır.

23 Haziran 2019 İBB Seçim Açıklaması

23 Haziran 2019 İBB Seçim Açıklaması
Kadın hakları ve özgürlükleri için mücadele eden TÜKD bu amaçlarla kurulduğu1949 yılından beri Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı demokratik ve laik bir düzen içinde yapılandırılmış ve bu zemin üzerinde kadın hakları mücadelesine ve çalışmalarına devam etmiştir.
Dernek tüzüğümüzün 2 maddesi 1.a) maddesinde amaçlarımız ‘Dernek, Atatürk İlke ve Devrimleri’ni benimseyen üniversite mezunu ve yaşamın her alanında yüksek ahlak ilkelerine bağlı, insan haklarını eşit bireyler olarak kullanabilen kadınların, toplumda, çağdaş yaşam ve laik düzen etrafında bütünleşmeyi sağlamaları; insanlar arasında, dostluk, ortak çalışma ve yardımlaşma ile kadını her alanda güçlü ve eşit konumda kılarak ülke kalkınmasına katkıda bulunmaları ve Türk kadınını yurtiçi ve yurtdışında en iyi şekilde temsil etmeleri amacıyla kurulmuştur.’ şeklinde belirlenmiştir. Atatürk ilke ve devrimlerini benimseyen ve yaşamın her alanında yüksek ahlak ilkelerine bağlı üniversiteli kadın üyeler olarak nerede durduğumuz çok açık ve nettir.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Basın Bildirisi

Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışı, halkın yönetime tam anlamı ile  hakim olması nedeni ile Ulusal Egemenlik açısından önem arz eden  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 99. yılı çoçuklarımıza ve milletimize kutlu olsun.

Dünyada;

Çocuk,

Ulusal Egemenlik,

23 Nisan kavramlarının

birleşmesi ile oluşan bugünün bir benzeri mevcut değildir.

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Basın Açıklamamızdır

  Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Basın Açıklamamızdır     Diyanet İşleri Başkanlığı’na ait internet sitesinin Dini Kavramlar Sözlüğü sayfasında ” evlenme tanımında, kız ve erkek çocukları buluğ çağında evlenebilir” ve “buluğ tanımında, buluğ çağının alt sınırı erkekler için 12, kızlar için 9 yaş olarak belirlenmiştir Bu yaşa ulaştıktan sonra erkeğin ihtilam olması, baba olabilme devresine […]

TÜKD Genel Başkanı Prof. Dr. Nevin GAYE ERBATUR’UN Cumhuriyet Bayramı Mesajı

Sevgili TÜKD Ailesi Mustafa Kemal Atatürk’ün değişiyle 29 Ekim en büyük bayramdır. Hepimizin Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun. Hepimiz için aydınlanmanın çağdaşlaşmanın en önemli adımı olan Cumhuriyet korunması kollanması ve gelecek nesillere bırakılması gereken en önemli kurumdur. Cumhuriyetin değerlerinin her zaman takipçisiyiz. Kadınlar olarak haklarımızı savunmaya ve eşitlik mücadelemize korkmadan devam edeceğiz. Yolumuz Atatürk’ün çizdiği çağdaşlık […]