TÜKD 2019-22 Çalışma Dönemi Açılış Toplantısı Basın Bildirisi

TÜRK ÜNİVERSİTELİ KADINLAR DERNEĞİ
2019-22 DÖNEMİ TOPLANTI AÇILIŞI BASIN BİLDİRİSİ

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği (TÜKD), 13 Nisan 2019 tarihinde düzenlenen Olağan Genel Kurul ile  27.Dönem yeni Genel başkanı olarak Matematik Yüksek Mühendisi Hülya Yüksel’i seçmiş bulunuyor. Son iki dönem başkanlık yapan Prof. Dr. Gaye Erbatur’dan görevi devralarak   2019 – 2022 dönemi için Genel Başkanlık görevini üstlenen Yeni Dönem Başkanı Hülya Yüksel; İstanbul Teknik Üniversitesi Matematik  Mühendisliğinden mezun olduktan sonra ABD’de Bilgisayar Bilimleri alanında yüksek lisans yapmıştır. Meslek yaşamına telekomünikasyon sektöründe yazılım mühendisi olarak başlayan Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Genel Başkanı Hülya Yüksel profesyonel yaşamına telekomünikasyon ve enerji alanlarında üst düzey yönetici  olarak devam etmiştir.
Genel Merkez Yönetim Kurulu ilk toplantısında görev dağılımı yaparak,

2.Başkanlarını; Prof.Dr. Gönül Balkır, Av. Şerife Özdemir, Meral Güler olarak,

Genel Sayman ve Yardımcısını; Berin Önürmen ve Aynur Saraç olarak,

Genel Sekreter ve Yardımcısını; Av. Hüsniye Altın Yeşil ve Prof.Dr. Nilgün Okay olarak,

Yönetim Kurulu Üyeleri ise ; Prof.Dr. Fatma Sırmatel, Prof.Dr. Fulya Sarvan ve Ezgi Yetkiner olarak seçmiştir.

TÜKD, Kocaeli Baro Başkanı Ziyareti

TÜKD, Kocaeli Baro Başkanı Ziyareti

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Kocaeli Şube Başkanımız Sn. Prof. Dr. Demet Gülen ve şube yönetimi ile birlikte Kocaeli ilinin 80 yıl sonra ilk kadın Baro Başkanı olan Sn. Bahar Gültekin Candemir’i makamında ziyaret ettik. 
Genel Merkez Yönetim Kurulu üyesi 2.Başkanımız Sn. Prof. Dr. Gönül Balkır’a bu organizasyonu gerçekleştirdiği için teşekkür eder, Türkiye’deki 79 Baro içinde yer alan 6 Kadın Baro Başkanından biri olan Sn.Candemir’in Kocaeli şubemizin üyesi olmasından duyduğumuz gururu kendisi ile paylaşmak isteriz. 

TÜKD, Sinop Baro Başkanı Ziyareti

TÜKD, Sinop Baro Başkanı Ziyareti

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Samsun Şube Başkanımız Sayın Filiz Öztopal ve şube yönetimi ile birlikte Sinop ili Baro Başkanı Sn. Hicran Kandemir’i makamında ziyaret ettik. 
Derneğimizi tanıttığımız, Sinop ile ve Baro Başkanlığı konusunda görüşlerini aldığımız ziyaret eçin Baro Başkanımız Sn. Hicran Kandemir’e teşekkür ederiz. 
Görüşmemizde, Sinop ilinde de şube kurmak arzumuzu dile getirdiğimiz Sn.Başkandan bu konuda bize yol göstermesini ve öncülük etmesini rica ettik. 

TÜKD, Konya Şubesi Konya Valiliği Ziyareti

TÜKD, Konya Valiliği Ziyareti

17 Mayıs 2019 tarihinde Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Konya Şube Başkanımız Sn. Yurdanur Sakaoğlu, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Konya Valisi Sn. Cüneyit Orhan Toprak’ı makamında ziyaret ettik. 
Türk Üniversiteli Kadınlar Derneğinin kuruluş amacı, hedefleri konusunda bilgi verdiğimiz ve Sn. Valinin görüşlerini aldığımız ziyaretimiz için Sn. Toprak’a teşekkür ederiz.

19 Mayıs 2019, 100 Yıl Sonra TÜKD Olarak Samsun’dayız

19 Mayıs 1919’dan bugüne 100. yılında Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramında Samsun ilimizdeki kutlamalara katılmak üzere Samsun şubemizin evsahipliğinde  Samsun, Eskişehir, Yalova, Ankara-Yıldız şube başkan ve üyeleri ile buluşmaktan duyduğumuz heyecan ve gururu kelimeler ile ifade etmek yetersiz kalıyor.

Biz öncü ve lider kadınlar tarafından kurulmuş, Atatürk ilke ve inkılaplarının takipçisi olacağını tüzüğünün 1.maddesinde ifade eden kamu yararına çalışan bir derneğin üyeleri olarak bu özel günde Samsun”dayız ve Türkiye”nin her yerindeyiz. 

19 Mayıs 1919’daki kurtuluş ve kuruluş başlangıcından Türkiye Cumhuriyetine, TAM 100 YIL

Türkiye Cumhuriyetinin kurtuluş ve kuruluşunun ilk adımı olan 19 Mayıs 2019 tarihinden tam 100 yıl sonra 19 Mayıs 2019 tarihinde, Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyoruz.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün İstanbul’dan yola çıkarak,19 Mayıs 1919 ‘da Samsun’a ayak basması, Türk Ulusunun kurtuluşunun mücadelesinin başladığı gündür. Cumhuriyet tarihimizin en önemli köşe taşları arasında yer alan; 19 Mayıs 1919 tarihi, Atatürk’ün attığı bu adımlarla başlayan ve Türkiye Cumhuriyetine kadar gelen sürecin başlangıcıdır.

23 Haziran 2019 İBB Seçim Açıklaması

23 Haziran 2019 İBB Seçim Açıklaması
Kadın hakları ve özgürlükleri için mücadele eden TÜKD bu amaçlarla kurulduğu1949 yılından beri Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı demokratik ve laik bir düzen içinde yapılandırılmış ve bu zemin üzerinde kadın hakları mücadelesine ve çalışmalarına devam etmiştir.
Dernek tüzüğümüzün 2 maddesi 1.a) maddesinde amaçlarımız ‘Dernek, Atatürk İlke ve Devrimleri’ni benimseyen üniversite mezunu ve yaşamın her alanında yüksek ahlak ilkelerine bağlı, insan haklarını eşit bireyler olarak kullanabilen kadınların, toplumda, çağdaş yaşam ve laik düzen etrafında bütünleşmeyi sağlamaları; insanlar arasında, dostluk, ortak çalışma ve yardımlaşma ile kadını her alanda güçlü ve eşit konumda kılarak ülke kalkınmasına katkıda bulunmaları ve Türk kadınını yurtiçi ve yurtdışında en iyi şekilde temsil etmeleri amacıyla kurulmuştur.’ şeklinde belirlenmiştir. Atatürk ilke ve devrimlerini benimseyen ve yaşamın her alanında yüksek ahlak ilkelerine bağlı üniversiteli kadın üyeler olarak nerede durduğumuz çok açık ve nettir.

2019-22 Dönemi TÜKD Genel Merkez Yönetimi

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Genel Merkez Yönetim Kurulu idari çalışmalarını tamamlayarak 11 Mayıs 2019 tarihinde tam katılım ile ilk resmi toplantısını gerçekleştirdi. 

Genel Başkan Hülya Yüksel, başkanlığında açılan toplantıya;

2. Başkanlar Prof. Dr. Gönül Balkır, Meral Güler ve Şerife Özdemir, 

Genel Sekreter Hüsniye Altın Yeşil, Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Nilgün Okay,

Genel Sayman Berin Önürmen, Genel Sayman Yardımcısı Aynur Saraç ve

Yönetim Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Fulya Sarvan, Prof. Dr. Fatma Sırmatel, Ezgi Yetkiner katıldılar. 

Prof.Dr. Nilgün Okay, aynı zamanda uluslararası ilişkilerden de sorumludur.