8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü – Kocaeli Şube

Kocaeli Mimarlar Odası Tarihi Bina’da, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü sebebiyle ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadın İstihdamı’ konulu panel gerçekleştirildi. Panele CHP eski Milletvekili Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği (TÜKD) Başkanı Prof. Dr. Nevin Gaye Erbatur, KOÜ Çalışma Ekonomisi Bölümü Doç. Dr. Betül Orhan, Eğitim-İş Sendikası Kocaeli Şubesi’nden Emine Çalık konuşmacı olarak katıldı. Panelin moderatörlük görevini ise Prof. Dr. Gönül Balkır üstlendi.

ÜNLÜ İSİMLER KATILDI

Kadının toplumsal yaşam içerisindeki sorunlarının masaya yatırıldığı panele CHP’li eski Milletvekili Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği (TÜKD) Başkanı Prof. Dr. Nevin Gaye Erbatur, KOÜ Çalışma Ekonomisi Bölümü Doç. Dr. Betül Orhan, Eğitim-İş Sendikası Kocaeli Şubesi’nden Emine Çalık konuşmacı olarak katıldı. Panelin moderatörlük görevini ise Prof. Dr. Gönül Balkır üstlendi. Panele ise sivil toplum örgütleri ilgi gösterdi. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği, Mimarlar Odası, KYÖD, TMMOB, Ulusal Eğitim Derneği, İzmit Huzurevi Derneği, Düşkün ve Yaşlıları Koruma Derneği, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Eğitim-İş Sendikası, Kocaeli Sanat Evi Derneği, TSYD, KASK işbirliğinde düzenlenen panelde günümüzde kadın hakları ve toplumsal cinsiyet eşitliği konuşuldu.

“KADIN OLMAZSA EKONOMİ BÜYÜMEZ”

Programın açılış konuşmasını yapan Arsal Arısal, Özgecan Arslan ve ardından gelen kadın cinayetleriyle ilgili olarak içinin buruk olduğundan bahsederek, “İnsan hakları halen daha hiçe sayılıyor. Tecavüzcüler sokaklarda serbest dolaşabiliyor. Tecavüze uğrayan çocukların gönül rızası vardır diyen hukuk sistemi içerisinde yaşıyoruz” şeklinde konuştu. Panelin moderatörü Prof. Dr. Gönül Balkır ise yaptığı konuşmasında kadınların iş yaşamında olması gerektiğini söyleyerek Birleşmiş Milletler raporlarında kadının çalışma yaşamında olmasını gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Balkır, “BM’de kadınların ekonomiye dahil edilmezse, o ekonomi büyümez deniliyor. Ama Türkiye’de kadınlar iş yaşamından yavaş yavaş çekiliyor. Alınan her kararda kadınlar çalışma yaşamından azalıyor. Ekonomik gücü olan kadın kendisini var edebilir. Git gide kadınlara uygulanan bir baskı var” dedi.

KOCAELİ’DEKİ KADINLARIN YÜZDE 20’Sİ OKUMA-YAZMA BİLMİYOR

CHP’li eski Milletvekili Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği (TÜKD) Başkanı Prof. Dr. Nevin Gaye Erbatur yaptığı konuşmada, kadınların iş hayatındaki tarihsel sürecinden bahsetti. Erbatur, “Kadınlar iş hayatında Kurtuluş Savaşı’nda erkeklerle omuz omuza çalıştı. Kadınlar burada başka ülkelere telgraf çektiler, mitingler düzenlediler. Siyasi irade eğer kadının yaşamın içinde olması için irade gösterirse bu gerçekleşir. Kadın aile bütçesine katkı sağlar ama asıl parayı erkek kazanır diye düşünüyorlar. Kocaeli’deki kadınları yüzde20’si okuma yazma bilmiyor. Cinayet işleyen kişinin ömür boyu hapis alması gerekirken, iyi hal indiriminden 3 yıl ceza alıyor. ” açıklamasında bulundu.

“POLİTİKALAR EŞİTLİĞİ SAĞLAYAMAZ”

Eğitim-İş Sendikası Kocaeli Şubesi’nden Emine Çalık, kadın hakları mücadelesinin dünyanın her yerinde devam ettiğine dikkat çekerek, 8 Mart’ın bu konuda bir sembol olduğunu söyledi. Çalık, “1935’li yıllardan sonra kadınların siyasete katılmalarında düşüş başladı. 550 milletvekilinin 79’u kadındır. Yerel seçimlerde 3 kadın belediye başkanı seçilmiştir. Kadın çalışma hayatını dışına itilerek sosyal hayatının da dışına itiliyor. Bugün uygulanan politikalar kadın-erkek eşitliğini sağlayamaz” şeklinde konuştu. Panelin ardından ‘Kadın’ konulu fotoğraf sergisi gezildi.

4 mart yeşil Kocaeli
Kocaeli Mimarlar Odası taş binada düzenlenen panelde 8 Mart programları, toplumda cinsiyet eşitliği ve kadın istihdamı masaya yatırıldı
Damla ÇELİK – Kocaeli’deki sivil toplum örgütleri ve meslek odalarının ortak hazırladığı 8 Mart programları kapsamında düzenlenen panelde, toplumda cinsiyet eşitliği ve kadın istihdamı ele alındı. Programa Mimarlar Odası Kocaeli Şube Başkanı Arsal Arısal, Eğitim-İş Sendikası yöneticisi Emine Çalık, KOÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ÇEKO ve Endüstriyel İlişkiler öğretim görevlisi Doç. Dr. Betül Urhan ve Türk Üniversiteleri Kadınlar Derneği Genel Başkanı Nevin Gaye Erbatur ve yönetim kurulu üyesi Prof. Dr. Gönül Balkır katıldı.

İŞ YAŞAMINDAN AYRILIYORUZ
Kocaeli Mimarlar Odası taş binada düzenlenen panelde ilk konuşmayı Mimarlar Odası Kocaeli Şube Başkanı Arsal Arısal yaptı. Arısal konuşmasında, son zamanlarda olan kadın cinayetlerinin arttığını ve ülkenin insan haklarının yok sayıldığı bir ülkeye dönüştüğünü ifade etti. Türk Üniversiteleri Kadınlar Derneği yönetim kurulu üyesi Prof. Dr. Gönül Balkır da, “Kadınlar ekonomiye dâhil edilmezse, o ekonomi büyümez deniliyor ama Türkiye’de kadınlar iş yaşamından yavaş yavaş ayrılıyor. Ekonomik gücü olan kadın bir birey olduğunu hissedebiliyor” dedi.
8 MART BİR SEMBOLDÜR
Eğitim-İş Sendikası yöneticisi Emine Çalık, “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü bir simgedir. Kadın mücadelesinin başladığı gündür. 1857 yılında,40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 129 kadın işçi can verdi. 52 yıl sonra Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarakta kutlanmaya karar verilmiştir” diye konuştu.
OKUMA YAZMA BİLMEYENLER ARTIYOR
Türk Üniversiteleri Kadınlar Derneği Genel Başkanı Nevin Gaye Erbatur, Haydi Kızlar Okula, Baba Beni Okula Gönder gibi sosyal sorumluluk projesi kapsamında okuyan kız öğrencilerinin arrtığını fakat 4+4+4 yasası ile tekrardan okuyan kız öğrenci sayısının düştüğünü dile getirdi. Erbatur, Kocaeli’nde okuma yazma bilmeyen kadın sayısının %20 oranında olduğuna da dikkat çekti.

kocaeli1 kocaeli2 kocaeli3 kocaeli4