30 Ağustos Zafer Bayramı için Hazırlanan Basın Bildirisi

Birinci Dünya Savaşı sonunda, milletimize dayatılan, Mondros Mütarekesi ve Sevr Antlaşmasıyla, Yurdumuz tamamen elimizden alınmaya çalışılmış ve vatanımızda hür olarak yaşama hakkımıza son verilmiştir. O kara günlerde, yüzyıllardır üzerinde bağımsız olarak yaşadığımız bu topraklar, düşmanlara veriliyor, bizim de bunu kabul etmemiz isteniyordu.

Türk Milleti’nin bu durumu kabul etmesi elbette mümkün değildi. Bu sebeple 19 Mayıs 1919’da yakılan meşale ile Türk Milleti, Ata’sına inandı ve hain düşmanın, haksızca ve alçakça işgaline “dur” diyerek, kanımızın son damlasını akıtmadan, yurdumuzu bırakmayacağımızı dünyaya ispatladı.

Ağustos ayı, Türk Milleti’nin zafer ayıdır. 30 Ağustos 1922 günü, Türk İstiklal Harbi’nin askeri evresi büyük bir başarıyla tamamlanarak, zafer Türk ulusunun olmuştur. Başka bir deyişle doksan dört yıl önce bu gün, bağımsızlık ve yurt aşkıyla şahlanan Türk ulusunun, ATATÜRK’ ün önderliğinde Kurtuluş Savaşı’nı kazandığı, Sevr Antlaşması’nı parçaladığı, Lozan Barışı’nı sağladığı ve Cumhuriyetin temeline ilk harcı koyduğu gün olmuştur.

Çanakkale ve Sakarya da, büyük bir destan yazarak dur dediğimiz düşman askerine karşı, 26 Ağustos 1922 tarihinde, Atatürk’ün başkomutanlığında başlatılan Başkomutanlık Meydan Muharebesi ile saldırıya geçilmiş ve nihayet dört gün gibi kısa bir sürede vatan toprakları yeniden özgürlüğüne kavuşmuştur.

Şimdilerde bizlere unutturulmaya çalışan bu zafer; kendi canını hiçe sayıp, düşmanı ana vatandan kovmaya and içmiş, kahraman Türk askerinin, yuvalarını, bebelerini terk ederek cephane taşıyan anaların, anasız veya babasız kalmış şehit evlatlarının ve evladını vatan uğruna feda etmiş anaların zaferidir. Bu zafer bizim zaferimizdir…

Bu günlere nasıl geldiğimizi unutmamalı ve zaferimizi layıkıyla kutlamalıyız.

Bu zaferin mutluluğunu bizlere yaşatan, bölünmez bütünlüğü ile bu ülkeyi bize armağan eden, tarihimizin en önemli zaferlerinden olan 30 Ağustos Zaferi’nin mimarı, başta Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu büyük komutan ve Devlet Adamı Ulu Önder Atatürk ve O’nun silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi minnet, rahmet ve şükranla anıyoruz.